Apple iPhone 3gs

23. července 2011 v 21:23 | KajušQá |  Mobily

Apple iPhone 3gs

http://news.cnet.com/i/bto/20080723/iPhone_3G_540x276.png

Třetí iPhone vypadá stejně jako druhý a jeho hlavními taháky jsou nový OS X (dostupný však i pro starší modely), třímegapixelový fotoaparát s autofocusem a možností natáčet VGA video, rychlejší HSDPA, rychlejší prostředí a vestavěný kompas.

rozměry a hmotnost: 116 × 62 × 12 mm, 135 g
displej: 3,5'', TFT LCD, 320 × 480, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (tři pásma), GPRS (86|43 kb/s), EDGE (237|118 kb/s), HSPA (7,2|? Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 16 000 MB, 256 MB RAM
baterie: 1 219 mAh, procesor: Cortex-A8 600 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: iOS 4.0
fotoaparát: 3Mpx (2 048 × 1 536), video (640 × 480), autofocusCoby spokojený uživatel produktů Apple, trvale žijící ve Velké Británii, nemohl jsem v pátek 19. června ráno své kroky zavést jinam, než do nejbližší prodejny O2. Necelou půlhodinku před devátou jsem byl teprve druhým čekajícím, ale než se krámek otevřel, fronta čítající asi 15 lidií se přece jen vytvořila. Personál byl zjevně nažhavený, v odpovídajících tričkách "iPhone 3GS available today!" a vše odsýpalo v rámci možností. Jelikož jsem zhruba v polovině kontraktu s předchozím modelem, jal jsem se zakoupit 3GS za nedotovanou cenu (au!) jako Pay As You Go (tedy k předplacené kartě). První dotaz zněl, zda mám s O2 aktivní kontrakt. Během bleskového ověření jsem tak zjistil, že první den budou nové iPhony jako Pay As You Go prodávány pouze stávajícím, upgradujícím, zákazníkům. Taková malá odměna za loajálnost.
photos-hardware-02-20090608.jpg
Jelikož nebylo třeba řešit nový kontrakt, přesunuli jsme se se slečnou vzápětí k pokladně, telefon do tašky, navrch zdarma 3x screen protector, SIM karta s ročním internetem zdarma a hurá domů, do kolíbky, do iTunes a do pilného testování. iPhone používám, ke své velké spokojenosti, už od jeho první verze. 3G verzi, s níž tak novinku mohu přímo srovnat, jsem používal zhruba od září 2008 a snad až na nedostatečný foťák jsem jí neměl co vytknout. MMS ani video jsem po zkušenostech s předchozími telefony (např. SE K750i, K810i) nebral nijak vážně a nijak je nepostrádal. Nutno předeslat, že to, jak tyto funkce nově pojal Apple je ovšem zcela rehabilituje a vrací jim, jinými výrobci možná zprofanovaný, smysl.
Kromě menší krabičky, kterou má na svědomí neuvěřitelné zmenšení nabíječky se žádné další vnější změny, jak asi víte, nekonají. Telefon od předchozí generace rozeznáte snad jedině sytějším popisem na zadní straně. Home a Sleep tlačítka chodí jemněji, bez citelného "kliku", ale to se může týkat jen určitých kusů, nemohu tedy generalizovat. Nový povrch displeje skutečně snižuje míru "opatlání" a také se mnohem snáze otírá. Tam kde jsem 3G musel chvíli doslova drhnout o tričko, stačí 3GS jedno decentní přejetí a displej je bez otisků. Snad se tato vrstva zachová i po pár měsících používání. U displeje je v přímém srovnání zjevné, že Apple se vrátil k teplejším barvám, na bílém pozadí systémových nastavení vám nový displej přijde zjevně žlutější (jako to bylo už na předchozím modelu s jedním z prvních firmwarů). Odhadoval bych, že Apple chce akcentovat kvalitu fotek. Rovněž celkový jas používá jemnější rozsah, abych se na 3GS vyrovnal staršímu modelu, musel jsem dát jas o nějakých 20% výše.

Klepněte pro větší obrázek
Miniaturizace nabíječky. To vlevo opravdu není jen nástavec, ale celá nabíječka

Rychlost až v první řadě

Když jsme u hardware, skočme rovnou na to, co vás asi zajímá nevíc. Rychlost. Ta je zcela bez diskuze vyšší. Telefon na jakékoliv povely reaguje prakticky ihned, zjevně už mu žádná animace nečiní problémy, nahozenou aplikaci bleskově na požádání ukončí klidně i během jejího nahrávání, vše je velice plynulé. Když jsem položil obě verze vedle sebe a zkoušel cokoliv mě napadlo, 3GS měl hotovo vždy nejméně 2x rychleji. I nejběžnější funkce jako přetáčení naležato, budík, SMS, mapy, vše se provedlo/načetlo plynule, bez přískoků a za sotva polovinu doby verze 3G. Větší hry se pak nahrávaly ještě o poznání rychleji. Zkusil jsem si stopnout start hry Frenzic. 3GS to zvládl za 4 sekundy, 3G na stejnou věc potřeboval sekund 10. Rychleji zvládá 3GS i renderování webů. Ať jsem zkusil načíst jakoukoliv stránku (na Wi-Fi), vždy byla dokončená citelně (o třetinu až polovinu času) dříve. Vyšší rychlost pocítíte dokonce i při skrolování v menu nastavení apod. Zkrátka, telefon ožil a Apple dodržel slovo. Pro úplnost dodám, že jsem srovnával telefony se zcela identickým obsahem, stejným počtem sms, kontaktů, aplikací atd.
Další citelné hardwarové vylepšení se týká kamery. Papírově by se nárůst o pouhý jeden megapixel neměl příliš projevit, nesmíme ovšem zapomínat, že do hry se tentokrát dostává autofokus a i rychlost procesoru má k celkovému výsledku zřejmě dost co říct. Na následujících fotkách tedy můžete sami porovnat výsledky z obou modelů. Okem amatéra vidím u 3GS jasný akcent černé (bez šumu), ostřejší hrany, mnohem menší "rozplizlost", zkrátka solidní momentky, použitelné na web i do domácích alb.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo iPhone 3G, vpravo iPhone 3GS. Další srovnávací snímky najdete zde.

Autofocus funguje velice rychle, nijak neruší a nezdržuje, klepnutí na displej způsobí zaostření na jiný objekt, zároveň se provede znovu vyvážení bílé nebo nastavení expozice. Tady mě omluvte, pokud pletu nějaké pojmy, nejsem odborník. Každopádně zcela dramaticky se touto změnou focusu může změnit i celkový kontrast snímku, nejvíc si toho všimnete při focení blízkých objektů. Makro se fotí skvěle, aparát je schopný rychle a jistě zaostřit už od nějakých 10 cm.
Novým přepínačem ve fotoaplikaci můžete rovnou začít snímat video. Rozlišení VGA 640 × 480 je dostatečné a výsledek, mohu-li srovnávat s jinými telefony (např. SE K850i), je vynikající. Žádné kostičkování, žádná zjevná komprese, zkrátka fajn obraz a vyvážený zvuk. Následný pohyb po "trimovacím" (ořezovém) proužku je bleskový, i když tohle může záviset i na celkové délce záznamu a s nějakým dvouhodinovým mackem může telefon zápasit. Nezkoušel jsem.
Samotné ořezávání videa by šlo do budoucna ještě trošku vylepšit. Můžete prakticky ořezat jen začátek a konec, ale pokud je nezajímavý střed a chcete ho dát pryč, musíte takovou editaci nechat až do počítače. Tlačítko Trim také nemá žádné potvrzení, takže špatnou manipulací můžete přijít o cenný záznam. Rád bych viděl možnost zvolit, zda chci otrimované video přeplácnout, nebo uložit jako nový klip. Vyřešily by se tím obě výtky. Je také dobré se před začátkem nahrávání rozhodnout, zda budete točit nastojato či naležato. Ovládací prvky i odpočet času se vám přetočí do odpovídající polohy a video se pak vyexportuje právě takto. Přetáčení telefonu během nahrávání pak ve výsledku způsobí jedině chaos (nebo umění, to nechám na vás).
Video dostanete do počítače stejným způsobem jako fotky, je ve formátu MOV, ale máte samozřejmě možnost ho přímo z telefonu poslat e-mailem, v MMS nebo nahrát na YouTube. Když jsme u exportu a mailu, funkce Copy&Paste rozšiřuje možnosti i zde (a to se netýká jen 3GS, ale samozřejmě všech iPhonů s OS 3.0). Pokud například v Camera Roll označené fotky dáte sdílet (share) do emailu, automaticky se zmenší na 800 × 600. Pokud fotky necháte zkopírovat (copy) a následně je do mailu vložíte funkcí Paste, zůstanou ve své původní velikosti. Což se leckdy může hodit.

Jdu na sever a Google Mapy jdou se mnou

Poslední hardwarová novinka je zabudovaný elektromagnetický kompas. Jeho skutečné využití přijde až s point-to-point navigacemi a s aplikacemi využívajícími augmentované reality, zatím je to jen zajimavá blbůstka, ale pracuje dobře. Kompas dokonce sám pozná, že je ovlivněn případnou interferencí (příliš blízko reproduktoru, či jiného elektrického zařízení) a upozorní na to (i v mapách). Pak stačí s telefonem poodejít nebo zamávat a kompas opět začne fungovat.
V souvislosti s kompasem nemohu nezmínit GPS. Pevně věřím, že následné zahraniční recenze můj dojem potvrdí... Troufám si řict, že na kvalitě čipu (či zpracování signálu) se rovněž zapracovalo. Modrá kulička se v mapě zobrazí citelně dříve, jistěji a přesněji a to i v situacích, kdy předchozí model zůstane u značně neurčitého okruhu, například v budovách! Neměl jsem příležitost tuhle změnu testovat hlouběji, ale jsem o vylepšení z dosavadních pokusů zcela přesvědčen.
Za drobnou hardwarovou změnu můžeme považovat i sluchátka. Ta mají stále zabudovaný mikrofon, ale nově také ovladač podobný tomu z nového iPodu Shuffle. Takže jím můžete nastavovat hlasitost, středovým tlačítkem pak můžete přeskakovat mezi skladbami jako doposud, pokud ale tlačítko podržíte cca 2 sekundy, spustíte další z novinek v iPhonu 3GS - Voice Control.

Vláda hlasu

S Voice Control bude ještě legrace, ale jelikož se na pár hodin po uvedení nového iPhonu mezi podporovanými jazyky na webu objevila i čeština a slovenština, aby následně zmizely (ale nechybí například polština a ruština), dá se předpokládat, že v dalších upgradech systému budeme moci tuto funkci využít i v češtině a slovenštině. Odhaduji, že technologie Voice Control je převzatá od Google, syntéza odpovědí je zase zcela shodná s tou, použitou v novém iPod shuffle.
Celé to pracuje tak, že pokud kdykoliv podržíte tlačítko Home (nebo středové tlačítko na sluchátkách) a to dokonce i ve sleep módu, telefon nahodí speciální modré rozhraní, na kterém proplouvají slova a věty, které od vás očekává, a vám stačí říct, komu chcete zavolat, případně co se má zahrát za muziku. Komunikace je obousměrná, telefon vám syntetickým hlasem odpoví, potvrdí, nabídne varianty (pokud má kontakt třeba více uložených telefonů, pokud se nemůže rozhodnout pro správnou písničku apod. ) a vy si tak klidně hlasem můžete nechat sestavit nový Genius playlist nebo zavolat mámě.
Nikam nic nemusíte nahrávat, nic telefon učit, podmínkou je jen správná výslovnost (koktaví a šišlaví mají smůlu) a ne moc hluku kolem vás. Telefon dokonce s odpověďmi reaguje na to, jestli ho máte u hlavy, pokud ne, odpověď je hlasitá (speaker). Funkce není připravená reagovat kdykoliv na kterýkoliv jazyk z asi 20 dosud podporovaných, jazyk je třeba nastavit v menu International. Podle něj se samozřejmě změní i proplouvající slova na displeji. Zkrátka, funkce velice zábavná, efektní, v autě snad i užitečná, uvidíme, jak si v Cupertinu poradí s češtinou a zda další verze systému rozšíří možnosti i pro jiné funkce telefonu (mapy, kalendář. . . ?)

Drobnosti. Pro někoho zásadní

Další novinka, vyhrazená pro 3GS je podpora Accessibility. To asi bude zajímat jen zlomek z vás, proto jen krátce. Na screenshotu vidíte, že je možno zapnout předčítání libovolných položek, možnost zoomovat celý systém, převrácení barev a hlášení o změnách psaného textu vlivem autokorekce. Zapnete-li zoom, pak klepnutí třemi prsty zvětší obraz na dvojnásobek. Třemi prsty lze skrolovat libovolným směrem a další "trojklep" odzoomuje zpět na původní velikost. Funguje to všude, i v aplikacích a hrách. Podobně se ovládá i VoiceOver, takže bohužel nelze používat obě funkce společně. VoiceOver vám zase vykreslí obdélník kolem zvoleného textu/tlačítka a syntetický hlas jej přečte. Efektní, funkční, jednoduché.
Klepněte pro větší obrázek
Z dalších drobností vypíchnu ještě možnost nastavit si pro dvojstisk Home tlačítka, krom oblíbených kontaktů, iPodu a Spotlightu také spuštění foťáku, což se pro rychlé zachytávání momentek může dost dobře hodit. A zmíním i novou položku v Usage - Battery Percentage. Zapnutí vám vedle ikony baterie zobrazí i její aktuální stav v procentech, zdá se to fungovat velice přesně, procenta ubývají po jednom, žádné skoky ani hrubé odhady. Zajímavé je, že tuto funkci nemám v 3G s novým OS a z diskuzí se zdá, že někdo ji tam naopak má.
Když zmiňujeme baterii, Apple opět splnil co slíbil. Mohu-li z jednodenního testování posoudit, baterie vydrží citelně více. Ráno jsem začal na cca 85%, s telefonem si samozřejmě docela často hrál, měl asi 4 hovory, opravdu hodně fotil a natáčel videa, odpoledne a večer intenzivně testoval různé hry a apps, a teď, na konci dne jsem stále na 35%. Odhad bohužel zkresluje fakt, že byl telefon 2x v nabíječce kvůli stažení fotek a synchronizaci, vždy ale při tom jel naplno, display svítil, zapnuté Wi-Fi, data hučela kabelem a hned po požadovaném procesu byl z nabíječky vytažen. Obrázek si tedy odvoďte sami, já za sebe říkám, že 3G už by se se mnou po tomhle nebavil.

Díky, Steve

Takže na závěr trocha zaslepených pohádek ovčí babičky. Celkově jsem z iPhone 3GS opravdu nadšený. Jestli mi na 3G někdy něco vadilo (foťák, občas rychlost), nová verze to stoprocentně vyřešila a přidala pár skvělých vlastností navíc. Současně s novým OS 3.0 jde o naprosté dotažení už tak skvělé mašinky. Tak jak mě nikdy nebavilo patlat na jiných telefonech MMSky nebo točit kostičkovaná videa, Apple, věrný své filozofii, aplikoval tyhle funkce až ve chvíli, kdy si byl jistý kvalitou provedení. Telefon teď doslova svádí k posílání MMS, všechno je parádně propojené a "po ruce", nový foťák má smysl vytahovat a používat (pravda, noční snímky jsem zatím neměl možnost zkusit a večírkové fotky tak asi stále zůstanou na hraně koukatelnosti, ale to je bolest většiny telefonů a slabších digitálů), stejně jako točit "videjka" a ládovat to všechno na internet.
Zlepšila se i výdrž a až budou za pár týdnů k mání i PTP navigační řešení, bude se jednoznačně jednat o absolutní all-in-one zařízení do kapsy, že i Láďa Smolík by jistě plesal. Rychlost, spolehlivost, snadnost ovládání, přehlednost, praktičnost, promyšlenost. . . dokonalosti, tvé jméno je 3GS!
photos-hardware-04-20090608.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu??

..KLIK.. 100% (41)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama